Datové sklady – 1. díl

produkty, 12. 8. 2022

Škálovatelné datové sklady na míru staví CEOS Data rychle díky zkušenostem a propracovaným metodikám

 

Nabízíme analýzu vyspělosti datových skladů a jejich optimalizaci, ale i řešení od nuly

V CEOS Data čerpáme ze zkušeností, které někteří z nás sbírali i několik desítek let. Datové sklady se nestaví na rok, jsou to projekty, které musí přežít 20 i 30 let. Musí být škálovatelné a přizpůsobitelné nově přicházejícím potřebám i technologiím.

Naši lidé mají bohaté zkušenosti z velkých nadnárodních firem, kde viděli celý životní cyklus různě stavěných datových skladů, vědí, co vedlo k jejich zániku a co jim naopak umožnilo dlouhodobě fungovat a rozvíjet se.

Provozujeme datové sklady, kde jsou stovky aktivních uživatelů, umíme řešit problémy s výkonem databáze, identifikací problémů při užívání. Dokážeme implementovat celou řadu technologií napříč různými platformami, jako je Azure nebo Oracle. Jsme velmi flexibilní.

Díky tomu se dokážeme postarat o klienty, kteří už datový sklad nějaký ten rok mají a přestává jim vyhovovat jeho fungování. V takové situaci uděláme analýzu vyspělosti (maturity) datového skladu a doporučíme, kterým směrem sklad dál rozvíjet, které nové přístupy aplikovat s ohledem na potřeby daného byznysu.

Stejně tak dokážeme postavit datový sklad na zelené louce tak, aby byl funkční i za pět, deset let.

 

Trendy budování datových skladů sledujeme, ale přednost má funkčnost 

Metodiky ukládání dat se stále rozvíjí a my nové trendy samozřejmě sledujeme. Víme ale, že nové řešení neznamená vždycky to nejlepší řešení. Žádná metodika, ať už jde o relační databázi, data vault, data mesh, data lake, lakehouse nebo cokoli jiného, není sama o sobě lepší než ostatní. Nejlepší je ta, která řeší problémy a potřeby daného klienta. To je naše priorita.

 

Datový sklad je srdcem firmy

Lidé si často nedokáží představit, co od datového skladu čekat, jak se to liší od excelovské tabulky, jaké jsou možnosti. My jim ukazujeme, že dobře postavený datový sklad s dobře organizovanými daty se stává srdcem firmy.

Datový sklad spojuje všechna data, která proudí ve firemních systémech a aplikacích, a ukazuje celý chod firmy jako na talíři v reálném čase i v minulosti. Díky machine learning algoritmům pak dokáže vytvářet prediktivní analýzy, a nabídnou tak pohled i na budoucí vývoj.

 

Od začátku s klienty řešíme jejich byznysové potřeby

V CEOS Data známe do detailu jednotlivé metodiky ukládání dat a máme již vypracované interní frameworky pro použití konkrétních technologií ve spojení s těmito metodikami. Naši klienti nemusí vůbec rozumět tomu, co je to datový sklad, jak funguje historizace dat nebo třeba data vault.

Od začátku se s klientem věnujeme jeho byznysovým potřebám a otvíráme mu nové možnosti využití dat, která už sbírá, nebo by sbírat mohl. Od klienta potřebujeme vědět, jaká data sbírá, odkud je bere, jak často se ta data mění a co v nich obvykle potřebuje najít.

V návaznosti na to pak vybíráme vhodnou metodiku datového skladu, ukazujeme klientovi, jak může propojit svá data napříč různými částmi firmy, jako je HR, skladové zásoby, finance nebo marketing. Učíme ho, jak data interpretovat a jak z nich vytvořit komplexní pohled na celé jeho podnikání.

Díky tomu, že využíváme znalost osvědčených metodik, nezdržujeme se ve slepých uličkách a datový sklad umíme postavit velmi rychle, první prototypy během dvou až tří měsíců.

 

Za CEOS Data, Pavol Zemaník, CIO

 

 

CEOS Data

Mohlo by vás také zajímat