Jak na APEX 3: Jednoduchá aplikace na správu zaměstnanců

Jak na APEX, 25. 10. 2018

Bezplatný účet jsme si založili v předchozím návodu. V tomto pokračování vám ukážu, jak vytvořit aplikaci pro správu zaměstnanců.

Po přihlášení do APEX workspace si založíte novou aplikaci. V našem příkladu využiju možnost vytvořit si aplikaci from a spreadsheet. Tato varianta Vám totiž umožní postavit aplikaci například z běžné tabulky vytvořené v excelu.

Pro vytvoření nové apky klikněte nejprve do App Builderu a pak vyberete možnost create a new app, dále na from a spreadsheet a konečně zvolíte from the file. V posledním kroku vyberete soubor, který chcete nahrát. Soubor musí být ve formátu csv.

 

Po výběru souboru nastavíte separator (oddělovač), který je použitý ve vašem dokumentu. Pokud chcete zobrazit názvy sloupců ze souboru zaškrtněte možnost first row contains column names. File character set nechte nastaven na UTF-8.

Vzorovou tabulku jsem pojmenoval Employee. V tomto kroku je velmi důležité zkontrolovat, jestli jsou sloupce ve správném formátu. Pokud nastavíte sloupce v excelu, obvykle se správně nastaví i zde. Datum musí být nastaveno na DATE, čísla na NUMBER a obecné na VARCHAR2. U Varcharu doporučuji zkontrolovat i column length, v mém případě mám nastaveno na 30 znaků, a to mi bude stačit. Pokud máte vše zkontrolované a jste spokojeni se svojí tabulkou, pokračujete kliknutím na load spreadsheet a potom na následující obrazovce tlačítkem continue to create application wizard.

Dalším krokem je nastavení vzhledu a stránek vaší aplikace. V našem případě se automaticky vytvořily tři strany – home, employee a dashboard. Nejdříve si aplikaci pojmenujte a upravte si hlavní menu. Z nabídky si můžete vybrat několik možných variant, já doporučuji theme style Vita.

Na automaticky vygenerované straně dashboard si nastavíte, jaké typy grafů se mají zobrazovat a jaké sloupce je mají vyplnit.

Do vaší nově vytvořené aplikace můžete přidávat nové strany, reporty a další funkcionality. A to nejen při samotné tvorbě aplikace, ale i později. Jestli již dopředu přesně víte, co chcete v aplikaci mít, je jednodušší si vše přidat ve chvíli, kdy ji zakládáte, než se k tomu později vracet. Pokud máte vše hotové, pokračujte tlačítkem vytvoření aplikace.

Jakmile je apka hotová, systém Vás přesměruje do záložky app builder. Zde již vidíte vámi vytvořenou aplikaci. Pokud aplikaci nevidíte klikněte nahoře v rohu na app builder.

Tvorba aplikace je již hotová, teď stačí ji jen spustit a vyzkoušet, co všechno umí. Po kliknutí na aplikaci se dostanete do jejího menu, zde opět jeden klik na run application. Otevře se Vám nová záložka nebo okno, kde aplikace bude chtít abyste se přihlásili. Použijte stejné přihlašovací údaje jako pro přístup do účtu Oracle APEX.

Aplikace by měla vypadat podobně jako na obrázku výše. Záleží na vámi zvoleném nastavení tématu, barev, ikon a dalších.

Aplikace obsahuje dvě záložky: Employee a Dashboard.

Nejprve se podíváme na záložku Employee, na možnosti editace zaměstnanců, přidání a smazání záznamů z tabulky. Na stránce vidíte jednu jednoduchou tabulku, která je tvořená komponentou interactive report. Tabulka obsahuje sloupce z původního excelu, horní menu s řádkem prvky vyhledávání a akce. Zde se dá filtrovat, sortovat, schovat sloupce, vytvářet pivot. Před každým řádkem vidíte ikonu tužky. Pomocí této ikony můžete editovat stávající záznamy. Pokud byste chtěli přidat nové, můžete tak udělat pomocí tlačítka create v pravém horním rohu.

Na dalším obrázku je ukázán proces vytváření nového záznamu. Po kliknutí na create se otevře modální okno, ve kterém jsou připravena pole pro jednotlivé sloupce z tabulky. Jednoduše je vyplníte a uložíte opět pomocí tlačítka create.

 

Dále bych vám rád ukázal, jak editovat záznam. Okno pro editaci otevřete pomocí symbolu tužky.

V záložce dashboard jsem vytvořil čtyři grafy, které jsou interaktivní. Možnosti vytváření grafů v APEXu jsou obrovské. Pokud se vám žádné přednastavené grafy nehodí, je možné použít Oracle jet charts a nebo libovolný javascript graf, který běžně najdete na internetu. Většinou by vám ale přednastavené grafy měly stačit. Je jich něco přes 20 a dají se dále upravovat.

Interaktivní report, který je použit pro tabulku zaměstnanců, má také mnoho možností. Je to základní prvek pro většinu aplikací a určitě se mu budu věnovat příště.

Aplikace je hotová a ani jste nemuseli otevřít vyvojářské prostředí APEXu. Pokud Vás zajímají i další funkcionality, které Oracle APEX nabízí, tak čtěte dál, protože v následujících návodech vám ukáži, jak nastavit modální okno, tlačítka a další podobné vychytávky.

admin

Mohlo by vás také zajímat