Main menu

Jak na APEX 01: Úžasné aplikace

Říká se, že v dnešním světě není nic zadarmo — stále však zůstává několik velmi šikovných věcí, které alespoň nestojí peníze. Klienti se na mě často obracejí s přáním otestovat nebo krátkodobě nasadit jednoduchou webovou aplikaci. Ať už jde o správu databáze zaměstnanců, práci s kalendářem, plánování eventů nebo jednoduché workflow, mé doporučení obvykle zní APEX. Jde o bezplatný low-code development nástroj od společnosti Oracle, jehož celý název zní Application Express.

apex

Cílem je jednoduchost

Jak jméno napovídá, cílem APEXu je rychlost a jednoduchost. Uživatelsky velmi přívětivé prostředí umožňuje postavit i programováním nedotčenému uživateli univerzální aplikace fungující na všech zařízeních včetně mobilních telefonů. Označení low-code pak poukazuje na fakt, že prostředí vyžaduje naprosté minimum programátorských znalostí — práce v APEXu v drtivé většině případů znamená naklikání nebo pouhé přetahování prvků z menu.

Vlastní web nebude třeba

Vytvořit vlastní aplikaci je až extrémně jednoduché, zabere minimum času a jediné co uživatel tohoto prostředí potřebuje je základní znalost SQL a trocha angličtiny. Navíc pro začátek nepotřebuje ani vlastní webové stránky, vše potřebné pro neomezený přístup do své nové aplikace si jednoduše založí v přímo v prostředí APEXu na několik kliknutí.

Kde je háček?

Možná někoho napadne, že povídání o APEXu začíná snad až příliš dobře. Je tedy třeba poznamenat, že APEX nabízí bezplatné užívání pro spíše méně nebo středně vytížené aplikace. Velké datové objemy a velká návštěvnost už si pak vyžádají jisté náklady. Někteří uživatelé se také obávají, že čas vložený do práce s tímto nástrojem přijde vniveč ve chvíli, kdy narazí na jeho hranice. S klidným svědomím je však mohu ubezpečit, že možnosti aplikace Oracle APEX sahají skutečně daleko a znamenají výzvu i pro zkušené programátory.

Co se naučíme?

Nejlepším způsobem, jak se s APEXem naučit pracovat je praxe. Na několika příkladech ukážu, jak jednoduchým a praktickým nástrojem Application Express je. Odkazy na jednotlivé příklady jsem umístil níže:

I programováním nedotčení uživatelé dostávají s APEXem do ruky mocný nástroj, který jim umožní jednoduše vytvořit dříve jen obtížně dostupné aplikace. Máte-li dotazy, neváhejte psát do komentářů! Na závěr vám ještě dlužím varování: Práce s APEXem může být návyková.

Tomáš Kucharzyk
APEX & Mobile App Developer

Kontakt

CEOS Data s.r.o.
Technologická 375/3, 708 00, Ostrava-Pustkovec

Office Praha
Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4

info@ceosdata.com
Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, Hradec Králové