Main menu

Jak na APEX 03: Jednoduchá aplikace na správu zaměstnanců

Bezplatný účet jsme si založili v předchozím návodu. V tomto pokračování Vám ukáži, jak vytvořit aplikaci pro správu zaměstnanců.

Po přihlášení do APEX workspace si založíte novou aplikaci. V našem příkladu využiji možnost vytvořit si aplikaci from a spreadsheet. Tato varianta Vám totiž umožní postavit aplikaci například z běžné tabulky vytvořené v excelu.

Aplikace vytvořená z excelové tabulky

Pro vytvoření nové apky kliknete nejprve do App Builderu a pak vyberete možnost create a new app, dále na from a spreadsheet a konečně zvolíte from the file. V posledním kroku vyberete soubor, který chcete nahrát. Soubor musí být ve formátu csv.

Založení nové aplikace

Appka z tabulky

Po výběru souboru nastavíte separator (oddělovač), který je použitý ve Vašem dokumentu. Pokud chcete zobrazit názvy sloupců ze souboru zaškrtněte možnost first row contains column names. File character set nechte nastaven na UTF-8.

Nastavení

Vzorovou tabulku jsem pojmenoval Employee. V tomto kroku je velmi důležité zkontrolovat, jestli jsou sloupce ve správném formátu. Pokud nastavíte sloupce v excelu, obvykle se správně nastaví i zde. Datum musí být nastaveno na DATE, čísla na NUMBER a obecné na VARCHAR2. U Varcharu doporučuji zkontrolovat i column length, v mém případě mám nastaveno na 30 znaků, a to mi bude stačit. Pokud máte Vše zkontrolované a jste spokojeni se svojí tabulkou, pokračujete kliknutím na load spreadsheet a potom na následující obrazovce tlačítkem continue to create application wizard.

Dalším krokem je nastavení vzhledu a stránek Vaší aplikace. V našem případě se automaticky vytvořily 3 strany-home, employee a dashboard. Nejdříve si aplikaci pojmenujte a upravte si hlavní menu. Z nabídky si můžete vybrat několik možných variant, já doporučuji theme style Vita.

Nastavení vzhledu

Na automaticky vygenerované straně dashboard si nastavíte, jaké typy grafů se mají zobrazovat a jaké sloupce je mají vyplnit.

Počáteční nastavení

Do Vaší nově vytvořené aplikace můžete přidávat nové strany, reporty a další funkcionality. A to nejen při samotné tvorbě aplikace, ale i později. Jestli již dopředu přesně víte, co chcete v aplikaci mít, je jednodušší si vše přidat ve chvíli, kdy ji zakládáte, než se k tomu později vracet. Pokud máte vše hotové, pokračujte tlačítkem vytvoření aplikace.

Vytvoření aplikace

Jakmile je apka hotová, systém Vás přesměruje do záložky app builder. Zde již vidíte Vámi vytvořenou aplikaci. Pokud aplikaci nevidíte klikněte nahoře v rohu na app builder.

Vytvoření aplikace

Tvorba aplikace je již hotová, teď stačí ji jen spustit a vyzkoušet, co všechno umí. Po kliknutí na aplikaci se dostanete do jejího menu, zde opět jeden klik na run application. Otevře se Vám nová záložka nebo okno, kde aplikace bude chtít abyste se přihlásili. Použijte stejné přihlašovací údaje jako pro přístup do účtu Oracle APEX.

Přihlášení

Aplikace by měla vypadat podobně jako na obrázku výše. Záleží na Vámi zvoleném nastavení tématu, barev, ikon a dalších.

Aplikace obsahuje dvě záložky: Employee a Dashboard.

Nejprve se podíváme na záložku Employee, na možnosti editace zaměstnanců, přidání a smazání záznamů z tabulky. Na stránce vidíte jednu jednoduchou tabulku, která je tvořená komponentou interactive report. Tabulka obsahuje sloupce z původního excelu, horní menu s řádkem prvky vyhledávání a akce. Zde se dá filtrovat, sortovat, schovat sloupce, vytvářet pivot. Před každým řádkem vidíte ikonu tužky. Pomocí této ikony můžete editovat stávající záznamy. Pokud byste chtěli přidat nové, můžete tak udělat pomocí tlačítka create v pravém horním rohu.

Práce s aplikací


Na dalším obrázku je ukázán proces vytváření nového záznamu. Po kliknutí na create se otevře modální okno, ve kterém jsou připravena pole pro jednotlivé sloupce z tabulky. Jednoduše je vyplníte a uložíte opět pomocí tlačítka create.

Aplikace Oracle APEX

Dále bych Vám rád ukázal, jak editovat záznam. Okno pro editaci otevřete pomocí symbolu tužky.

Oracle APEX app builder

V záložce dashboard jsem vytvořil čtyři grafy, které jsou interaktivní. Možnosti vytváření grafů v APEXu jsou obrovské. Pokud se Vám žádné přednastavené grafy nehodí, je možné použít Oracle jet charts a nebo libovolný javascript graf, který běžně najdete na internetu. Většinou by Vám ale přednastavené grafy měly stačit. Je jich něco přes 20 a dají se dále upravovat.

Vytvoření grafů

Interaktivní report, který je použit pro tabulku zaměstnanců, má také mnoho možností. Je to základní prvek pro většinu aplikací a určitě se mu budu věnovat příště.

Aplikace je hotová a ani jste nemuseli otevřít vyvojářské prostředí APEXu. Pokud Vás zajímají i další funkcionality, které Oracle APEX nabízí, tak čtěte dál, protože v následujících návodech Vám ukáži, jak nastavit modální okno, tlačítka a další podobné vychytávky.

 

Další články ze seriálu Jak na APEX:

  • 01_ Vytvořte úžasné, snadno upravitelné a bezpečné aplikace. Jednoduše.
  • 02_ Vytvoření uživatelského účtu zdarma
  • 03_ Jednoduchá správa zaměstnanců
  • 04_ Úpravy modálního okna, tlačítek a dalších komponentů
  • 05_ Mobilní zobrazení a mobilní aplikace
  • 06_ Kalendář s plánováním eventů
  • 07_ Přidávání příloh, autorizace, autentifikace a role
  • 08_ APEX advanced — webové služby v apexu (get,post), příklad použití s android aplikací
  • 09_ Dashboard, přehled všech grafů, sample charts, vytváření regionů s grafy
  • 10_ Strana pro tisk, export reportu

Tomáš Kucharzyk
APEX & Mobile App Developer

Kontakt

CEOS Data s.r.o.
Technologická 375/3, 708 00, Ostrava-Pustkovec

Office Praha
Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4

info@ceosdata.com
Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, Hradec Králové