Rozhovor s BI konzultantkou Alenou Ondřejovou

CEOS life, 26. 4. 2022

 

Rozhovor s BI konzultantkou CEOS Data Alenou Ondřejovou:
Koho si ve firmě váží a co pro ni byla největší výzva?

 

Alčo, jak to pro tebe v CEOS Data celé začalo?

Do CEOSu jsem nastoupila v roce 2018 na pozici juniorního testera s tím, že je tu otevřená možnost posunout se časem k datové analytice. Trvalo to nakonec déle, než jsem čekala – dva roky, ale poznala jsem díky tomu do detailu byznys našeho hlavního klienta Dr.Maxe. Pochopila jsem procesy a potřeby z jeho úhlu pohledu, z čehož čerpám na pozici BI analytika doteď.

Měla jsi před nástupem zkušenosti s oborem business intelligence?

Vystudovala jsem geoinformatiku, takže nějaké predispozice tam byly, ale do datových analýz a BI nástrojů jsem pronikla až v CEOSu.

Bylo to náročné? Jak ses zvládala učit nové věci?

Bylo to skvělé! Baví mě vydávat se na neznámá území, je to můj hnací motor v práci. A když pracuješ ve firmě, jako je CEOS, máš kolem sebe kolegy, kteří to know-how mají, umí ho předat a důvěřují ti, že to zvládneš, tak jsou to příjemné výzvy.

Co byly ty největší výzvy v posledním roce?

Určitě migrace Dr.Maxe. Je to neuvěřitelně rozsáhlý projekt, migrujeme několik tisíc reportů, a navíc mezi dvěma platformami, které jsou hodně odlišné (Oracle BI vs. Microsoft Power BI). Je to různorodá práce, u které se člověk rozhodně nenudí.

Zásadní pro mě byl i projekt pro Ministerstvo vnitra, kde jsem mohla být od úplného začátku a užít si tu tvůrčí fázi. Od základů jsme navrhovali uspořádání datových struktur, vyvíjela se aplikace a proběhla intenzivní jednání s klientem.

Z počátku jsem pracovala pod vedením kolegyně, která mě výborně připravila na postupné převzetí projektu. Získala jsem zkušenosti, ale i sebedůvěru. Když pak přišla migrace Dr.Maxe, věděla jsem, že to zvládnu.

Jak vypadá takový normální den BI konzultantky v CEOS Data?

Ráno se sejde celý náš produktový tým. Řekneme si, co je hotovo a co je třeba udělat. Rozdělíme si úkoly a jdeme na to. Já pak většinou sedím nad databází a snažím se rozklíčovat procesy, které potřebujeme dostat do BI reportingu a dashboardů pro klienta. Často to obnáší i konzultace s klientem, našimi vývojáři i dalšími týmy napříč firmou. Je to různorodé, a to mě baví.

Co tě na práci BI analytičky nebaví?

Dokumentace. Je ohromně důležitá, ale neznám nikoho, kdo by si ji užíval. Nadšení mě opouští ještě u rozklíčovávání interních procesů některých klientů. Jde například o účetnické věci, které klienti potřebují sledovat stejně jako prodeje. Ale bývá v tom chaos, mnoho vrstev, v nichž je obtížné se zorientovat a připravit je pro BI reporting.

Jaká je ve firmě atmosféra?

Funguju v týmu 12 lidí. Každý je jiný, ale já je mám ráda všechny. Je na ně spoleh. Napříč firmou je atmosféra uvolněná, lidská a zároveň jsou cítit ambice držet se mezi špičkami v oboru. Hodně se mi líbí, jak CEOS buduje vztahy se svými klienty. Přistupuje k nim jako k partnerům. Vztahy s klienty jsou na vysoké úrovni – vstřícné, přátelské, a to je hodně znát i v každodenní rutině a komunikaci. Jednání s klienty tak pro nás není žádný stres, táhneme s nimi za jeden provaz.

Co šéf?

Vede nás Mirek Rod. Má specifický smysl pro humor a většina lidí na něm oceňuje, že není žádný „příručkový“ leader. Dokáže se na nás naladit, přizpůsobuje se dynamice týmu a jeho lidem. Člověk se na něj může obrátit s jakýmkoli problémem. Jedná s námi otevřeně a s důvěrou. A super je, že se s ničím dlouho nepáře, není suchar a meetingy s ním rychle odsýpají.

Koho si ve firmě nejvíc vážíš?

Hodně si vážím Zuzky Šnajdrové, která CEOS Data spoluzaložila. Je vřelá a upřímně se zajímá, jak se nám v práci (ale i v osobním životě) vede. Vždycky mě dokázala podpořit a znovu nakopnout. Dokáže naslouchat a dveře u ní mají otevřené všichni.

Nejoblíbenější zaměstnanecký benefit?

Příspěvek na dovolenou.

Bez čeho nedáš při práci ani ránu?

Bez sluchátek s funkcí noise cancelling. Pracujeme v open spacu, a i když mám své kolegy ráda, potřebuju na práci klid.

Jakou vlastnost by měl mít budoucí BI konzultant v CEOS Data?

Měl by mít schopnost rychle se přepínat mezi tasky. Je to různorodá práce a často je třeba řešit i nenadálé požadavky a úkoly.

Co bys vzkázala nováčkovi, který k nám nastoupí jako BI konzultant?

Nenech se posadit pod klimatizaci, fakt tam fouká. A nezapomeň, že první den v práci se sluší donést lahvinku na oslavu.

Alčo, děkujeme za rozhovor a ať se daří!

 

 

Chcete taky šéfa, který není suchar, a kolegy, kteří vás vezmou mezi sebe, jako byste se v CEOS Data narodili? Právě hledáme BI analytika/konzultanta. Dejte nám o sobě vědět!

 

CEOS Data

Mohlo by vás také zajímat