Jak si naprogramovat hru – Scratch (1. díl)

Programování, 14. 5. 2019

Hrajete hry? A zkoušeli už jste si nějakou naprogramovat? Není to až tak těžké, se Scratchem to zvládneme raz dva.

Pojďme se přesunout od toho, kdy ve hře jen ‘mačkáme’ tlačítka k tomu, kdy sami hru vytvoříme – naprogramujeme a pak si ji samozřejmě zkusíme zahrát.

 

S pomocí Scratche si můžeme zkusit naprogramovat interaktivní příběhy, hry a animace. V první chvíli není nutné hned programovat. Můžete zkoušet rozpohybovat postavičky nebo si zahrát hru či spustit animaci, kterou vytvořil někdo jiný. Primárně je vytvořený pro děti od 8 let (je potřeba aby uměli číst), ale s pomocí rodičů jej zvládnou používat i menší děti.

Zkuste si zahrát třeba Bubble Jump nebo pustit soví animaci.

Krásné povídání o tom, co je to Scratch a jaké jsou benefity, když děti můžou popustit uzdu fantazie a přitom se učit programovat se můžete podívat v TEDx videu od Mitche Resnicka.

Pro vytváření her a animací můžete používat buď online nástroj – scratch.mit.edu nebo si ze stránky stáhnout desktop verzi. V obou případech je lepší se zaregistrovat, abyste se mohli ke svým výtvorům kdykoliv vracet. Pro děti doporučuji přepnout vše do češtiny – jazyk lze nastavit v zápatí stránky. Vaše výtvory půjdou veřejně vidět, až když se je rozhodnete publikovat. Takže se nemusíte bát a můžete zkoušet cokoliv vás napadne.

Jak Scratch funguje si můžeme vysvětlit na Soví animaci, kterou si otevřete a klikněte vpravo nahoře na ‘Pohlédnout dovnitř’. Zobrazí se editor, kde se můžete podívat jak jsou jednotlivé komponenty naprogramovány. Takto se můžete dostat do ‘kódu’ jakéhokoliv projektu, který na Scratchi najdete.

Nahoře v editoru se nacházejí tři záložky.

Scénáře (úvodní obrazovka), kde můžete programovat jednotlivé ‘akce’ a vybírat si s kterým objektem chcete právě pracovat. Můžete měnit jeho velikost a vpravo nahoře vidíte náhled toho, co právě děláte. Pomocí kliknutí na zelenou vlaječku animaci nebo hru spustíte, pomocí kliknutí na červený puntík zastavíte. Po kliknutí na určitý objekt nebo pozadí zobrazíte jeho kód.

Pozadí nebo Kostýmy, podle toho jaký objekt máte vybraný. Zde můžete překreslit to, s čím chcete pracovat, dopsat text nebo cokoliv dokreslit.

Zvuky, kde můžete k danému pozadí nebo kostýmu přidat zvuk.

Nejdůležitější je záložka scénáře. Po vybrání-kliknutí na konkrétní objekt vpravo je možné tento objekt začít programovat – ‘říkat mu, co má dělat’. Vše funguje pomocí drag’n’drop programování, takže vyberete blok, který zrovna potřebujete a přetáhnete jej do středu programovacího pole. Jednotlivé bloky do sebe zapadají jako zámečky. Objekt který programujete se zobrazuje v pravém horním rohu tohoto pole.

Na výběr je spousta možností, kterou daný objekt může dělat. Pohyb – dopředu, dozadu, otočky, nastavení konkrétního místa zobrazení, atd. Vzhled – dopisování bublin s textem, změna kostýmu postavičky, skrytí a zobrazení postavičky a další. Zvuk – přehrávání zvuku, změna hlasitosti. Události – jak má hra nebo animace začít, co se má stát při změně hlasitosti, kostýmu. Ovládání – bloky pro nastavování podmínek ‘když – tak’. Vnímání – dotyky barev postavičkou, vzdálenosti, mačkání tlačítek a další. Operátory – matematické operátory, atd. Proměnné – vytváření proměnných, využívá se například pro vypočítávání skóre. Bloky – část pro tvorbu vlastních bloků.

Novou postavu přidáte vpravo dole kliknutím na obrázek kočky a ‘Vyber postavu’. Nové pozadí kliknutím na ikonku obrázku a ‘Vyber pozadí’. Zde můžete nahrát vlastní obrázky, nakreslit obrázek nebo si vybrat obrázek z nabídky. Dané pozadí nebo postavičku pak můžete začít programovat pomocí bloků.

Jak přesně něco naprogramovat si ukážeme příště. Do té doby pusťte uzdu své fantazie a zkoušejte co vás napadne, nechte se inspirovat ostatními. Prostě si hrejte.

mmosova

Mohlo by vás také zajímat