Nejlepší studentské firmy: strojové učení a klíčenky zachraňující životy

CEOS life, 8. 4. 2019

Jedni prodávají bagety svým spolužákům, další potisknou trika nebo z recyklovaného materiálu vyrobí něco nového. Co když ale narazíte na kluky z Brna, kteří chtějí pomocí umělé inteligence zlepšit dopravu ve svém městě nebo Plzeňáky, kteří chtějí pomoci seniorům v případě zdravotních potíží? To pak přichází pocit, že jste potkali někoho opravdu výjimečného. A je to možné díky celosvětovému programu Junior Achievement, jehož českou národní organizaci CEOS Data podporuje.

Více než sto let stará organizace Junior Achievement zahájila v Československu svou činnost na popud pravděpodobně nejslavnějšího českého podnikatele Tomáše Bati. Ten si dobře uvědomoval obrovský potenciál podpory podnikatelského ducha u mladých lidí. V devadesátých letech byla organizace JA Česká republika obnovena a její soutěž JA Studentská firma roku opět začala generovat stovky talentovaných a nadšených mladých podnikatelů. Ročník 2018/19 je pak zlomový pro CEOS Data, protože jsme se stali partnery nejprogresivnější kategorie soutěže – STEM projekt.

Absolventem programu Junior Achievement je i primátor Prahy Zdeněk Hřib

Na JA studentském veletrhu prezentují své podnikatelské projekty desítky škol z celé České republiky. Lukáš Baroch a Miroslav Toman z CEOS Data se připojili ke špičkovým manažerům firem jako je Google, Seznam, Coca Cola HSB nebo Accenture a představili se jako porotci v soutěži o nejlepší firmu. O vítězství v kategorii STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) svedli boj hlavně dvě firmy, přičemž obě měly velmi inspirativní projekt. Ovšem jen jedna jej pojala komplexně a přišla i s funkčním business plánem.

Plynulejší provoz v Brně zajistí umělá inteligence

Brněnská firma „Ústřední topení“ je parta programátorů, kteří si nedali za cíl nic menšího než zlepšit dopravu ve svém městě. Studenti mají v plánu pomocí umělé inteligence řídit dopravní semafory tak, aby maximálně zprůjezdnili celé město a díky takové optimalizaci zkrátili nejen Brňanům čas potřebný na dopravu do práce nebo za nákupy. I když je projekt více méně na začátku, probíhají již testy neuronové sítě, která bude nacházet optimální nastavení spínání semaforů podle dopravní situace. Pomocí strojového učení bude takový dopravní mozek schopný distribuovat provoz z nejvytíženějších míst do těch průjezdnějších a nebude  pouze reagovat na aktuální situaci (tak jak to dělají chytré navigace v autech), ale bude ji aktivně predikovat a ovlivňovat. Plány a odhodlání klukům rozhodně nechybí, co zatím postrádali je business plán, dotek marketingu a promyšlenější strategii.

Zvlášním názvem Ústřední topení se prezentovala mimořádně talentovaná parta programátorů z Brna

[/fusion_lightbox]

Klíčenka, která zachraňuje životy

Vítězným STEM projektem se staly chytré klíčenky od firmy Mon(k)ey$ z Plzně. Sympatická parta ve žlutých tričkách začala u 3D tisku obyčejných klíčenek pro své spolužáky. Co dodalo projektu ten správný impuls byla zkušenost jednoho ze studentů, jehož dědeček byl po svém kolapsu ve městě odvezen do nemocnice. Jelikož u sebe neměl doklady, nemohla být kontaktována jeho rodina a zdravotníci navíc ani neměli dostatek informací o aktuálním zdravotním stavu svého pacienta.

Mon(k)ey$ přišli s nápadem, jak podobné situaci v budoucnu zabránit. Do svých klíčenek nyní vkládají NFC tagy (čipy), které mohou díky svému unikátnímu kódu záchranářům prozradit kdo je majitelem klíčů, zda nemá cukrovku nebo je třeba neslyšící nebo jestli se neléčí s něčím, co by mohlo ovlivnit jeho akutní stav. To vše by zajistila speciální aplikace, kterou by záchranáři měli ve svém chytrém telefonu. Přístup přes aplikaci by také řešil riziko zneužití citlivých dat. Projekt je zaměřen na seniory, kteří nepoužívají smartphony a které klíčenka nijak nezatěžuje.

Mladí Plzeňáci mají svůj projekt dobře promyšlený a uvědomují si, že k prosazení podobného projektu potřebují nejen vlastní nadšení, ale také lobbing na těch správných místech. Promyšlený a velmi bohulibý charakter tohoto projektu ve spojení s nápaditým marketingem, realistickým přístupem a technickými schopnostmi dávají naději, že se této partě podaří věc dotáhnout do zdárného konce a chytrým způsobem zefektivnit životy zachraňující službu.

Projekt Mon(k)ey$ se stal vítězem soutěže Studentská firma roku v kategorii STEM.

Kategorii STEM ovládli plzeňští Mon(k)ey$ a jejich chytré klíčenky

mtoman

Mohlo by vás také zajímat