Bude umělá inteligence obsazovat role ve filmu? Rozhodovat neumí, ale už poradí

Data world, 28. 2. 2020

Svět se mění a filmový průmysl s ním. Už i zde se využívají nejmodernější technologie, tedy strojové učení a umělá inteligence. Speciální aplikace pro filmaře umí předpovědět například to, jak bude film úspěšný, nebo třeba vymodelovat situaci, která by nastala, pokud by se místo jedné filmové hvězdy obsadila jiná. Jaký vliv by to mohlo mít na tržby filmu?

Pokud jste fanoušci jen a pouze artových evropských filmů, jejichž producenti nehledí na finanční dopad, pak se vás zřejmě tato zpráva nedotýká. Aplikace na předpovídání úspěchu filmu se totiž cílí hlavně na velká filmová studia, která produkují tzv. blockbustery, tedy filmy, které vydělávají desítky či stovky milionů dolarů. Ne ale tak docela, což zakrátko vysvětlíme. Investice do pořádného hollywoodského bijáku nejsou malé a každý správný investor si dopředu dobře rozmyslí, zda dát šanci tomu, nebo jinému scénáři. Právě v takovém případě pomůže například aplikace Cinelytic. Vstupními daty je pro aplikaci scénář nového filmu. A co se zhruba pětiminutové analýze filmař dozví? S budoucím filmovým hitem si může po dosazování různých proměnný pěkně pohrát. Co by se tak stalo, kdyby hlavní roli hrála o něco levnější Gal Gadot místo super hvězdy Scarlet Johansson? Software má pomáhat nejenom při posuzování toho, zda bude z předkládaného scénáře trhák a kolik by asi tak mohl vydělat, ale také při marketingu, tedy zaměření na určitou cílovou skupinu, stejně tak při distribuci filmu. Ve Spojených státech totiž platí celkem komplikovaný systém ohodnocování filmu – ratingu, kdy se mu přiřazují určité kategorie podle „společenské závadnosti“. V Americe jsou na tento systém velmi citliví, což může ovlivnit i návštěvnost filmu a tedy peníze, které z něj poplynou.

 

To, že vliv moderních technologií i ve filmové branži roste, potvrzuje nejnovější akvizice společnosti Warner Bros. Ti totiž výše zmíněnou startupovou firmu Cinelytic nedávno zakoupili. Jako jedni z prvních se tak se tak přiznali k tomu, že umělou inteligenci skutečně využívají. Šéf Cinelyticu Tobias Queisser prohlásil: „Každý to chce používat. Ale nikdo nechce, abychom o tom mluvili.“ Mnozí filmoví producenti, a to hlavně ti z velké pětky hlavních studií, totiž nechtějí přiznat, že by za jejich rozhodováním stály technologie. Krok Warner Bros je tedy třeba pokládat za značný průlom. V menších nezávislých amerických studiích se však nebojí služby Cinelyticu využít, a to i když jedna analýza přijde na 5 000 dolarů.

„Umělá inteligence zní dost strašlivě. Ale nyní nemůže umělá inteligence provádět žádná kreativní rozhodování,“ tvrdí  Queisser z Cinelyticu. A právě o to zde jde. Cinelytic a podobný software nerozhodne, ale může přinést rychlé posouzení, když jde o čas (například pokud studio bojuje o autorská práva na scénář), ale zdaleka není všemocný. Úspěch filmů, které jsou zcela neopakovatelné a nesrovnatelné s ničím jiným, jako je třeba Pulp Fiction, jsou toho jasným důkazem.

mtoman

Mohlo by vás také zajímat