Jak na APEX 15: Defect manager – načítání QR kódů a vytváření reportů v mobilním zařízení.

Jak na APEX, 4. 6. 2019

Tento článek ukazuje jak široké možnosti platforma Oracle APEX nabízí. Všechny funkce a vychytávky, které jste kdy na webu viděli, jdou samozřejmě realizovat i v APEXu.

Aplikace Defect manager je velmi jednoduchá a slouží jako příklad využití čtečky QR kódu na mobilním zařízení.

Kdysi jsem se v jedné výrobní firmě setkal s takovým problémem. Pracovníci kontroly kvality psali reporty o defektech jednotlivých dílů a součástek. Vadný díl museli nafotit a vypsat k němu papírovou kartičku, kde poznamenali o jakou vadu jde. Tyto kartičky se poté přepisovaly do excelu, kde by mělo jít jasně vidět statistiku defektů.

Vadný svar (ilustrační obrázek)

Jenomže tady nastával problém. Každý pracovník totiž mohl na kartičku napsat díl jinak. Někdo použil číslo, někdo kódové označení a někdo prostě napsal “blatník”. Typ chyby byla taky velmi výživná kategorie. Někteří napsali “nekvalitní svar”, ostatní už ale byli mnohem kreativnější.. Ve výsledku měl excel 100 sloupečků po jednom typu chyby na jednom díle, takže nebylo možné tyto data rozumně použít. Fotky z kamery končily někde na sdíleném disku, když je tam někdo nahrál. A nefungoval žádný způsob jak tyto fotky spojit s reportem.

S aplikací Defect manager by pracovníkům kvality stačilo jedno zařízení s kamerou a připojením na internet (napříkald tablet). Mohli by všechny tyto reporty na pár kliknutí nahrávat do databáze. Díky APEXu by mohli vesele přidávat fotografie rovnou k reportu. Typ chyby, kritičnost a další parametry by vybírali z předem připravených číselníků a samotný díl by identifikovali naskenováním QR kódu.

To vše se dá v APEXu vytvořit za velmi krátký čas. Tím že aplikace poběží v prohlížeči ji může otevřít telefon, tablet, nebo laptop. Řízením rolí a uživatelů můžeme omezit práva na jednotlivých stanovištích a kontrolovat kdo reporty zadává. Pro analytika, který poté chyby analyzuje, to zní jako splněný sen. Report kolik dílů s jakou vadou jednotlivé směny vyrobily, by se mu automaticky napočítával každý den v aplikaci — automaticky.

Použití aplikace na iOS

V demu jsem připravil jednu stranu se třemi regiony — poslední reporty, nejvíce kritické díly a malý graf.

Ve spodní části jsem pak udělal malé menu, které je ve stylu mobílní aplikace. Po rozkliknutí nabízí dvě možnosti a to nastavení (kolečko) a nový report (plusko). Různých menu a dalších vychytávek je internet naprosto přeplněný, takže tady se meze představivosti nekladou.

Ikona plus otevírá okno nového reportu. Na této straně jsou klasická apexová pole. Jediné co jsem v tomto okně editoval je pole choose file které jsem zkopíroval z jednoduchého příkladu na internetu a trochu ho upravil. Celý prvek je tvořen jen pár řádky v html a javascriptu. Uživatel může načíst kód a nebo má možnost vybrat díl ze select listu.

Pro analytika je možné vytvořit detailní reporty a statistiky na nové straně, nebo je rovnou nechat na straně první, ale nastavit viditelnost jen pro jeho roli. Tak by zbytečně neobtěžovaly uživatele, kteří chtějí jen založit report. Aplikace je v prohlížeči na počítači v plné velikosti a tak by mohl analytik mít celý dashboard s vadami a jejich vývojem. Pokud by se mu nelíbily statistiky v aplikaci, může využít nativní funkce apexových reportů a exportovat soubory do csv. Takže si stále poradí s Excelem.

A to je celé. Jednoduchá aplikace pro správu vad je na světě.

admin

Mohlo by vás také zajímat