Machine-learningový server CEOS Data bude pracovat pro výzkum COVID 19

CEOS life, 16. 3. 2020

Aktuální situace vyžaduje po firmách přijetí různých opatření. V CEOS Data jsme začali těmi, která pomohou ochránit naše zaměstnance před zbytečným rizikem nakažení. Ať už jde o standard home-office, omezení schůzek nebo zvýšená hygienická opatření, základem je rozumný a ohleduplný přístup ke spolupracovníkům a celému okolí.

Nyní jsme se rozhodli dedikovat celou výpočetní kapacitu našeho machine learning serveru plně pro účely projektu Folding@home. Ten dlouhodobě využívá sdílené kapacity domácích i pracovních počítačů pro účely výzkumu různých onemocnění, jako jsou rakovina prsu a ledvin, horečka Dengue, virus Zika, Ebola nebo Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Aktuálně se výzkumné síly a potřebné výpočty soustředí na vývoj léčby viru COVID 19.

Vědci simulují dynamiku bílkovin (proteinů) rychle se šířícího viru. Proteiny jsou tvořené řetězci aminokyselin a tvoří tzv. molekulární stroje. Cílem výzkumu je pochopení toho, jak jsou proteiny a další prvky v těchto strojích uspořádány až na atomární úroveň. Tento proces je výpočetně mimořádně náročný, ale nezbytný pro pochopení principu fungování viru COVID 19.

Aktuálním cílem projektu je propojení milionu počítačů, které pomohou při spouštění simulací. Vývojáři přirovnávají připojení každého počítače ke koupi sázenky do loterie. S každou další se o něco zvýší šance na úspěch.

Pokud máte možnost sdílet výkon svého počítače pro účely výzkumu nového typu koronaviru, můžete tak učinit pomocí aplikací pro Linux, Windows nebo Mac na adrese foldingathome.org.

mtoman

Mohlo by vás také zajímat