Umělou inteligencí proti koronaviru? Američtí basketbalisté testují „chytrý“ prsten

Data world, 16. 10. 2020

Dokáže umělá inteligence a z ní vycházející aplikace na základě lidského tepu, teploty a dalších podobných údajů odhalit nákazu koronavirem? To se rozhodla vyzkoušet americká basketbalová NBA a její hráči.

Zatímco česká vláda stále řeší nefungující chytrou karanténu a hlavní vymožeností v boji proti šíření covidu-19 zůstává telefonát od hygieniků, američtí basketbalisté jsou ve využívání mobilních aplikací, jež mají vir odhalit, mnohem dále. Testují takzvaný chytrý (smart) prsten. Jeho výrobce totiž tvrdí, že může sledovat údaje o zdraví uživatelů a dokonce i předpovídat, zda vykazují příznaky koronaviru. Mimo jiné proto, že je software prstenu měřící tělesné projevy přizpůsoben přímo konkrétnímu člověku, nikoliv normám celé populace.

„Máme přesvědčivé důkazy o tom, že prsten může detekovat nemoc, profily příznaků a zotavení,“ konstatoval Harpreet Rai, generální ředitel společnosti Oura, jež zařízení vyrábí. „Spolupráce s NBA je dalším krokem v naší misi na ochranu veřejného zdraví,“ dodal.

V mnoha ohledech prsten plní většinu funkcí, jež lze nalézt v hodinkách propojených s chytrými telefony či v různých sportovních náramcích. Až tedy na projevy koronaviru. Ty se totiž daří objevovat jen velmi těžce a výrobce prstenů by šel dále než většina současných farmaceutických firem. Nemoc totiž většina známých testů prokazuje na základě stěrů z nosohltanu či z krve. Nikoliv měřením údajů, jako jsou tep, horečka a podobně. Ty mohou mít pouze doplňkovou funkci při určování, kdo by měl test podstoupit.

Snad i proto jsou lékaři, jež oslovila například americká CNN, k podobným produktům při ověřování nemoci covid-19 dosti skeptičtí. „Momentálně o tom není mnoho údajů. Existují nějaké studie, které jsem viděla – většinu zveřejňují výrobci zařízení,“ konstatovala pro CNN Darria Longová, lékařka pohotovosti a asistentka na univerzitě v Tennessee, působící i jako televizní expertka pro několik stanic.

Výrobce zařízení se ovšem zaštiťuje tím, že na jeho vývoji a testování spolupracoval s několika institucemi, jako např. WVU Rockefeller Neuroscience Institute. „Neustále sledujeme propojení mysli a těla prostřednictvím naší integrované neurovědecké platformy, která měří autonomní nervový systém, únavu, úzkost, denní životní rytmy a další funkce lidské odolnosti,“ uvedl Ali Rezai, výkonný předseda Rockefellerova neurovědeckého institutu, který je spojený se slavnou rodinou a je součástí Univerzity Západní Virginia. „Naše modely založené na umělé inteligenci aktuálně předpovídají příznaky 24 hodin před nástupem a pracujeme na prognóze na více než tři dny,“ dodává.

Tyto možnosti a jejich využití v současnosti však Longová zpochybňuje. Existuje prý jen velmi málo důkazů, že se puls a teplota mohou změnit, než si lidé všimnou příznaků infekcí, jako je chřipka. Navíc prý jedna ze studií, zveřejněná na počátku roku a sledující více než dvě stě tisíc uživatelů náramku Fitbit, ukázala, že se údaje o jejich spánku a srdeční frekvenci synchronizovaly s probíhající epidemií chřipky. Takže se jen těžko dalo něco odhadnout. Přesto i ona přiznává, že je zajímavé sledovat využití podobných zařízení na větší skupině lidí, aby se prokázal účel. „Nenahrazují však další věci, které by NBA měla dělat, pokud jde o ochranu hráčů a zaměstnanců,“ dodala Longová. Stále by podle ní lidé měli být opatrní a mělo by se pravidelně testovat klasickou metodou.

admin

Mohlo by vás také zajímat