11 tipů, jak udržet zákazníky

11 tipů, jak udržet zákazníky

11 tipů, jak udržet zákazníky 

Zákazníci přicházejí a odcházejí. To je nevyhnutelné. Naštěstí existují ověřené postupy, jak míru odchodu zákazníku snížit na minimum. Zkuste je aplikovat, buďte trpěliví a brzy uvidíte výsledky.

 1. Identifikujte své slabé stránky
  Když se podíváte na zpětnou vazbu svých zákazníků, budete schopni určit silné a slabé stránky své firmy. Stížnosti vašich zákazníků pomohou odhalit větší problémy, které jste na straně svých produktů nebo služeb přehlíželi. Jakmile je identifikujete, můžete začít provádět nezbytná vylepšení.
 1. Dělejte víc, než musíte
  Pokud si budete své věrné zákazníky hýčkat, může to výrazně snížit míru jejich odchodu. Nabídněte exkluzivní slevy nebo odměny, případně jim pošlete personalizovaný e-mail s projevem své vděčnosti. Můžete také oslovit nespokojené zákazníky s atraktivní pobídkou.
 1. Segmentujte své zákazníky
  Segmentace uživatelů do různých kategorií vám pomůže přesně cílit vaše nabídky. Rychleji také rozpoznáte, u které skupiny hrozí zvýšené riziko odchodu. Díky tomu můžete začít řešit problémy a obavy těchto zákazníků včas.
 1. Sledujte zapojení zákazníků
  Známkou toho, že zákazník je na pokraji odchodu, je snížené používání produktu nebo služby, případně nižší frekvence návštěvy vašeho webu. Jakmile identifikujete zákazníky, kteří vykazují známky blížícího se odchodu, snažte se je aktivně zapojit. Oslovte je užitečným obsahem nebo výhodnou nabídkou. Můžete jim pomoci překonat problém, který mají s vaší službou, poskytnout jim tipy, jak používat novou funkci nebo jak co nejlépe využít funkci, kterou už mají rádi.
 1. Odměňte své zákazníky
  Odměny, jako jsou slevy nebo bezplatné upgrady, mohou u zákazníka vyvolat pocit, že si ho vážíte, a motivovat ho k prodloužení smlouvy.
 1. Vylepšete podporu a péči o stávající zákazníky
  Špatný zákaznický servis bude mít za následek negativní zákaznickou zkušenost, která často vede k poškození reputace a ztrátě zákazníka.  Zlepšete své oddělení zákaznických služeb, abyste snížili míru odchodu. Je důležité včas reagovat. Pokud je to možné, odpovídejte na dotazy a stížnosti svých zákazníků obratem a v pozitivním duchu. Pro jednoduché opakující se otázky zákazníků můžete využít ve svých aplikacích nebo na webu chatbota. Zákazníkům tak nabídnete konzistentní odpovědi a podporu v reálném čase.
 1. Sledujte konkurenci
  Sledujte své konkurenty, abyste viděli, jak si vedou z hlediska spokojenosti zákazníků. Pokud si vedou lépe než vy, hrozí vám ztráta zákazníků. Uvědomte si, co dělají jinak, a začněte to implementovat. Chcete-li přilákat a udržet zákazníky, zaměřte se na to, čím jste jedineční a opřete o to své USP. Budujte svůj produkt nebo služby na své unikátní konkurenční výhodě.
 1. Aktivně propagujte svůj produkt
  Sociální média jsou skvělým nástrojem, který můžete využít k marketingu svého podnikání. Věnujte čas tomu, aby si ostatní uvědomili, co nabízíte, proč je to nejlepší a jak jim to může pomoci. Připomeňte stávajícím zákazníkům svou hodnotu tím, že je budete informovat o tom, co se děje v zákulisí. Přidáváte novou funkci? Bude brzy k dispozici vylepšená verze vašeho produktu? Dej jim vědět!
 1. Zaměřte se na cenotvorbu
  Pokud jsou vaše produkty nebo služby příliš drahé, riskujete definitivní ztrátu zákazníků. Na druhou stranu, pokud jste příliš levní, mohou pochybovat o kvalitě vašeho produktu. Zaměřte se na cenotvorbu, udělejte průzkum trhu a ověřte si, že je vaše cena pro zákazníky přijatelná. Přiměřené stanovení cen vašich produktů a služeb může pomoci snížit míru odchodu zákazníků.
 1. Nabízejte své produkty správným zákazníkům
  Lidé se stávají vašimi zákazníky, aby vyřešili nějaký problém, dosáhli určitého výsledku nebo získali určitou výhodu. Pokud váš produkt vnucujete lidem, kteří řeší jiný problém, než s jakým jim dokážete pomoci, odejdou. Neznamená to, že váš produkt nebo služba nestojí za nic, ale že jste špatně odhadli cílovou skupinu pro svůj produkt. Můžete se k tomu postavit dvojím způsobem – přizpůsobit produkt tak, aby řešil reálné problémy těchto zákazníků, nebo nabídnout svůj produkt správné cílovce.
 1. Neslibujte, co nemůžete dodržet
  Vždy prezentujte své produkty a služby tak, aby reklamní sdělení odpovídalo tomu, jakou kvalitu v reálu zákazníkovi dodáváte. Nevzbuzujte nereálná očekávání u svých zákazníků a nezapomínejte, že klíčem k udržení zákazníka je jeho spokojenost.

Předchozí díly:
Jak snížit míru odchodu zákazníků
Chcete snížit míru odchodu zákazníků, ale nejste si jisti, jak na to?

Vladimír Ira