Agilní řízení pro pokročilé: detekce Agile BS od amerického ministerstva obrany

Agilní řízení pro pokročilé: detekce Agile BS od amerického ministerstva obrany

O agilním vedení projektů už byly napsány tisíce a tisíce slov. Od konce nultých let jednadvacátého století na „agil“ přechází každý (nejen) vývojářský tým, který „to“ myslí vážně. Agilní jsou dnes správní rady velkých bank, agilní jsou vaši zákazníci, agilní je konkurence a agilní je celý IT svět. Těch, kteří uspěli a z výhod agilního vedení dokáží plně těžit už je ale mnohem méně a hlavní příčinou nízké úspěšnosti je ABS (Agile Bull-Shit).

Implementace agilního přístupu je v i v prostředí softwarové firmy, zaměstnávající desítky vývojářů, otázkou několika let práce. Je to proces, který nemá jasný konec, stojí velké úsilí a s výsledkem není možné být nikdy stoprocentně spokojen.

V průběhu implementace je extrémně důležitá sebereflexe a schopnost týmů (a vedení společnosti) odhalovat nefunkční, neúplný nebo dokonce falešný agilní přístup. Takto „falešně“ vedené týmy často převlékají klasický vodopád do agilního hávu a kompetentně hovoří o benefitech spojených s agilitou. Jinými slovy – ABS.

Vypracování metodiky k detekci Agile BS zadalo americké ministerstvo obrany (U.S. Department of Defense – dále DoD) a publikovalo jej na podzim 2018. To, že je zadavatelem návodu zdánlivě konzervativní a nepříliš agilní instituce může překvapit – ještě překvapivější je ale výsledek.

Poradní skupina DIB (Defense Innovation Board), která na DoD vznikla ve spolupráci s špičkovými manažery ze Silicon Valley přinesla něco, co poměrně přesně popisuje mojí osobní zkušenost s implementací agilního řízení a vnímání ABS v businesovém okolí.

Návod na detekci Agile BS od DoD
Rozšíření Agile Manifesto z pera DIB