Programování hravě

Programování hravě

Anna z Ledového království, létající ptáci Angry Birds, robot BB-8 ze Star Wars. Znáte? A hrajete si rádi?

Každý z nás může zjistit, jak vlastně to “programování” funguje. Není to až tak těžké. Stačí k tomu tablet nebo počítač, dětská hravost a pro stydlivější či méně odvážné nějaké to dítě jako maskování při ruce. Doporučuji si tipy níže vyzkoušet nejdřív o samotě, ať se pak nedivíte, že ten malý capart tuší, co dělat, a vy se teprve rozkoukáváte! Děti totiž narozdíl od nás dospělých  prostě kašlou na pravidla. Zkoušejí, co to vlastně dokáže, a my pak můžeme jen obdivovat jejich kreativitu.

Škola hrou, jak říkal Jan Ámos Komenský, je nejlepší způsob jak se něco naučit. V dnešní době bez větších problémů používají tablety a hrají na nich hry i ty nejmenší děti. Zkuste tuhle jejich radost a nadšení něco se naučit využít a hrát s nimi i edukativní hry.

Děti od narození do 8 let stráví přibližně třetinu času kdy “koukají do obrazovky” na mobilu či tabletu. Během šesti let vzrostl počet lidí, kteří vlastní smartphone ze 35 % na celých 77 %. I díky tomu děti tráví čím dál méně času u televizních obrazovek a napodobují své rodiče.

Poměr zařízení používaných dětmi. (zdroj)

Nárůst procenta populace vlastnící smartphone. (zdroj)

Na stránkách Studio Code https://studio.code.org/courses můžete najít spoustu her, kurzů a návodů jak učit děti programovat. Níže je pár tipů na jedny z těch jednodušších her, které s pomocí zvládnou už malé děti.

Ledové království s Elzou – zde

Kdo nakreslí tu nejkrásnější vločku? Může se to zdát jako jednoduchý úkol, ale nenechte se zmást. Začínáte s pár posuny, ale vločky jsou těžší a těžší. Elza vám celou dobu napovídá a říká, co máte dělat.

Tvorba kódu funguje pomocí “drag and drop box”, kdy jednotlivé příkazy přesouváte do pracovní plochy vpravo a řadíte je za sebe. Posunutím jezdce u želvy a zajíce můžete zrychlovat její rychlost a pomocí tlačítka “Zobrazit kód” se podívat, jak by příkazy vypadaly v JavaScriptu.

Chytání zlobivého prasete s Angry Birds, sbírání žaludů s veverkou z Doby ledové  zde

Procvičte si logiku a prostorovou představivost. Cílem hry Angry Birds je nasměrovat ptáčka pomocí bloků přímo na zlobivé prase. Pozor, ať vám ale nenarazí do stěny!

Veverka je zase hladová a potřebuje najít svůj oříšek a přitom se rozhodovat, jestli půjde do slepé uličky a zatáčky, nebo ne.

R2D2 a BB-8 jako hlavní aktéři  zde

Nejdříve musíte nasbírat co nejvíce šrotu a ve vyšších úrovních si určit, jakou činnost robota bude znázorňovat která šipka na klávesnici. Robota potom díky nim v hracím poli ovládáte a lovíte Moynocky či piloty Rebelů.

Tak co? Odoláte, nebo už tvoříte vločky na ledu s Annou?